Amikor kiállításra visszük a madarat, akkor néhány perce van arra, hogy a legjobb formáját hozza.
3 fontos szempontot kell figyelembe vennünk:
1. Madarunk lehetőleg készen legyen a vedléssel, ha színezni kellett, akkor a színt jól vegye fel.
2. A bírálat alatt nyugodtan viselkedjen, minél tökéletesebbnek mutassa magát a bírónak.
3. Tollazat legyen tiszta, könnyű és fényes, gyűrűje, lába tiszta.
Nézzük kicsit részletesebben a szempontjainkat:
1. A madár vedlését sok tényező befolyásolja, az idén sajnos kissé belefutottunk az időjárás negatív hatásába.
Színezésénél fontos, hogy a madárnak a vedlés kezdetétől tudjuk biztosítani a színtáplálást, különben színe nem lesz egységes, ami nagyobb pontlevonást, vagy kizárást eredményezhet.
A kanári természetes életciklusát figyelembe véve, vedlését 2-3 hónaposan kezdi meg, ami 6-8 hétig tartó folyamat, így a tenyészidőszakot érdemes úgy időzíteni, hogy a legutolsó fiókák ne legyenek későbbiek június elejénél, hogy október-novemberre a verseny időszakra már teljes felnőtt tollban legyenek.
A vedlés alatt biztosítsuk számukra a megfelelő vitamin és ásványi anyag ellátást. A természetes C vitamin meggyorsítja a vedlést, pl. a paprika, csipkebogyó. Arra figyeljünk, hogy ezek garantáltan vegyszermentesek legyenek. A zöldeleségben lévő klorofill élénkíti a színt. A melanin madarak számára hasznos a cink a vedlés alatt, vigyázzunk azonban a túladagolásra.
2. A bírálat alatt az a madár viselkedik természetesen, ami be van szoktatva a standard kalitkába. A röpdéből kifogott leggyönyörűségesebb madár is esélytelen, ha nem mutatja magát a bírónak, hanem elbújik a lenti sarokban. A beszoktatás elmaradása azzal a veszéllyel is járhat a kiállítás alkalmával, hogy a madár nem találja meg az itatót, etetőt, így kiszárad, eléhezik, legyengül, vagy elpusztul a kiállítás végére.
A magam részéről van egy saját szisztémám a madarak beszoktatására, emberhez szoktatására. Amikor leválasztom a kicsiket, egy olyan boxba kerülnek, melynek méretei hasonlóak ahhoz, amiben kibújtak a tojásból. Amikor már biztonsággal repülnek, akkor kerülnek röpdébe, ahol egészen addig maradnak, míg le nem zárom a tenyészszezont és meg nem kezdik a vedlést. Ekkor 2 box elválasztójának a kiszerelésével 50x100-as alapterületű, 40 cm magas kis röpdéket készítek elő számukra, ahová 10-esével beosztom őket, a helyükre pedig az "öreg" madarak kerülnek, had legyen nekik is egy kis szabadságuk a költés után, kinyújtóztatni a szárnyaikat.
Ahogy halad a vedlés, közeledik a végéhez, illetve közeledik a kiállítási szezon, az elválasztókat újra visszateszem, a fiatal madarakat 2-3-as csoportokba osztom, a renitenseket pedig egyesével kiveszem kalitkákba, nehogy tönkretegyék a társaik tollazatát.
Az első kiállítás előtt 2 héttel előveszem a standard kalitokat és minden madárka, amelyik kiállítás várományos lehet, eltölt benne 4-5 napot, hogy megszokja a kiállítási kalitkát. Ez alatt az időszak alatt kiszűrhetők azok a madarak, amik idegrendszerileg alkalmatlanok a kiállításra, már ha van ilyen, ezeket nem érdemes elvinni, kár a madárért. Ezzel a módszerrel biztos lehetek benne, hogy a kanárik nagyobb megpróbáltatás nélkül fogják átvészelni a kiállítás 3 napját.
3. A bírók szépen kifürdetett, tiszta madarakat szeretnek látni. Persze a kiállítás alatt ezek szennyeződhetnek, de a berakodáskor legyenek már tökéletesek.
A lehetőségekhez mérten minél gyakrabban biztosítsunk a madaraknak fürdővizet, persze vannak renitens, víziszonyos példányok, nekem viszont van spricnim.
A kiállítás előtti héten érdemes minden nap így-vagy úgy de megfüröszteni a madarakat, fehéreknél egyesek szoktak babaszappanos fürdőt alkalmazni, én ettől félek, nem merném.
Nálam három féle fürdő, illetve spriccelés van:
- sima vízzel
- ökonet pettel
- Rönfried fürdősóval
A
csapvíz alkalmas a kanári fürdetésére, ahol klóros a víz, ott érdemes egy napot tető nélküli üvegben tárolni, hogy a klór távozzon belőle, Győr és környéke nem klóros csapvizet kap.
Az
ökonet pet egy biológiai fertőtlenítő szer, gyakorlatilag segít abban, hogy a madár tollazatán, bőrén megritkuljanak a káros mikroorganizmusok és teret nyerjenek a hasznosak, toll minőség szempontjából jelentősége nincs.
A
Rönfried fürdősót Márton András barátom javasolta a kertünkben lakó gerlék tolltetű problémáinak orvoslására. Beszélgetésünk során felmerült, hogy ő a kanárikra és csízekre is használja
Csupa szép és jó volt a dobozra írva, hát próba cseresznye, pár madáron kipróbáltam és tényleg nagyon szép lett a tollazat tőle, még a nap is elcsúszott rajtuk, fénylettek, mint a tücsök v.laga. El is neveztem a cuccot tücsök v.lag kivonatnak.
Viccet félre téve, a fürdősó egy narancssárga kristályos anyag, vízzel érintkezve neon zöld lötty lesz belőle, a madár nem kezd világítani tőle a sötétben, ellenőriztem.

Viszont véd a külső paraziták ellen is, a tollat pusztítók ellen is, amiket ugye az ivermectin nem nyír ki, emellett elősegíti a vedlést, fellazítja a tollazatot, fényes, púderes hatást kelt, szóval szépek lesznek tőle a csurik, jót is tesz nekik, az ára is megfizethető.
Amelyik madár nem hajlandó fürdeni, azt minden nap ronggyá ázottra spriccelem.
A rendszeres fürdés/fürdetés elvileg a lábat és gyűrűt is tisztán tartja, ha valami kis szennyeződés van, azt le lehet takarítani.
Olvastam, hogy átkenik a lábat és a gyűrűt babaolajjal, kipróbáltam, a madár hasán csatakos lett a toll, ezért közvetlenül a kiállítás előtt már nem javasolnám ezt az eljárást, egy éve alatti egészséges madár lába egyébként sem lehet problémás.
Berakodásnál a szállítás közben szennyeződött tollat, lábat egy kis tiszta vízzel le lehet öblíteni.