Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám
  • Oldal:
  • 1

TÉMA: Zoonozis

Zoonozis 11 éve 3 hete #339

  • madarasz
  • ( Admin )
  • madarasz profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 739
  • Köszönetek száma: 3
  • Karma: 5
Zoonozisnak nevezzük azon betegségeket, melyek állatról emberre terjednek.
admin
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Zoonozis 11 éve 3 hete #340

  • madarasz
  • ( Admin )
  • madarasz profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 739
  • Köszönetek száma: 3
  • Karma: 5
Egy tanulságos történet a zoonozisról:

Egy hölgy kapott ajándékba egy pár nimfa papagájt, nagyon szép madarak, "kicsattantak" az egészségtől, legalább is látszatra.
Az előző tulajdonos egy kereskedésben vette őket, a család "allergiát" kapott, így elajándékozták a madarakat az ismerős hölgynek.

A nimfák érkezése után néhány héttel a hölgy megbetegedett és minden héten belázasodott, légzőszervi tüntetei voltak, majd ahogy jött a lázroham, el is múlt, majd a következő héten váratlanul megint rátört a betegség, majd ismét elmúlt és így ment ez 8 héten keresztül. Az orvosok többféle gyógyszert adtak, de a rejtélyes egynapos lázas állapot makacsul visszatért.

Más miatt beszéltünk telefonon, elpanaszolta az állapotot, erre mindjárt beugrott nekem, hogy ismertem valakit, aki hasonló tüntetek után hirtelen elhunyt és a halálát clamydophila/ornithosis/papagájkór okozta.

Javasoltam neki, hogy menjen vissza az orvoshoz, mondja el, hogy madarakkal foglalkozik, és kérje konkrétan erre a betegségre a laborvizsgálatot. A szakorvos, akihez került, komolyan vette, megcsinálta a labort, de mivel több, mint egy hétig kellett várni az eredményre, elkezdte kezelni a papagájkórra, mivel a hölgy egyéb eredményei nagyon rosszak voltak, alig volt tüdőkapacitás.

Az eredmény egy hét elteltével érkezett meg és sajnos igazolta a félelmeit, a diagnózis Clamydophila.

Egy állatorvosi konferencia anyagában olvastam néhány éve, hogy a magyarországi papagáj állomány több, mint 50 %-a tünetmentes hordozója a betegségnek.

Ha valaki légzőszervi tüneteket észlel magán, érdemes az orvossal azonnal közölni, hogy madarakkal foglalkozik, még ha az állománya, vagy az újonnan beszerzett madarak teljesen egészségesnek is tűnnek.
Sajnos a betegség tünetei atipusosak lehetnek, a heveny tüdőgyulladástól akár a fent leírt tüntekig bármilyen szokatlan betegség gyanús lehet.
Ez a betegség kezelés nélkül halálos kimenetelű is lehet.

Madarat tartani, tenyészteni a világ egyik legcsodálatosabb hobbija, mégis vigyázzunk magunkra, nehogy halálossá váljon!
admin
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
  • Oldal:
  • 1

Kereső


Login Form