Karmazsinpirók (Carpodacus erythrinus)

A karmazsinpirók (Carpodacus erythrinus) a madarak osztályának verébalakúak (Passeriformes) rendjébe és a pintyfélék (Fringillidae) családjába tartozó faj.

Elterjedése:
A sivatagok kivételével egész Eurázsiában él. Tavak, patakok közelében lévő nyílt, bozótos területeken érzi jól magát. Vonulás idején, tavasszal és ősszel észlelik őket.
Ritka, rendszertelen átvonuló. Első alkalommal 1983. szeptember 8-án egy fiatal példány került elő Budakeszin. 2007-ig mintegy 30 előfordulása ismert, 1990-től szinte minden évben megfigyelték. Tavasszal főleg hím egyedeket észlelnek, amelyek már vonulás közben hallatják jellegzetes éneküket, leginkább május második felében. 2003-ban és 2004-ben nyáron Tapolcán egy hím hosszan énekelt a városi parkban. Őszi vonuláson, július és szeptember között fordul elő hazánkban. Júliusban még öregek, később inkább azévi fiatal példányok kerülnek szem elé. Védett, eszmei értéke: 10000 Ft

 

 


Leírása:
Testhossza 14–15 centiméter, szárnyfesztávolsága 24–27 centiméter, testtömege 20–27 gramm. A hím feje és melle vörös.

Viselkedése:
A növény szinte minden részét megeszi, kedvence a fűzbarka, de bogarakat és hernyókat is fogyaszt. Vonuló madár.
A párok egész életükre állnak össze, a fészkelőhelyükhöz is ragaszkodnak. A fészket csak a tojó építi, ágakból álló keretet tölt ki fűszálakkal. Fészekalja 3–4 tojásból áll, melyen csak a tojó kotlik 11–12 napig, a hím a táplálásban besegít.

 

 

kép
enfo.agt.bme.hu ,
www.hlasek.com ,

 

 

 

 

 

 

 

Kereső


Login Form