Üdv, Vendég
Felhasználóinév: Jelszó: Emlékezz rám
  • Oldal:
  • 1

TÉMA: A madarak és a kiállítás

A madarak és a kiállítás 10 éve 9 hónapja #693

  • Marcsi1
  • ( Admin )
  • Marcsi1 profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 197
  • Köszönetek száma: 2
  • Karma: 9
A kiállításon a madárnak minden tekintetben a legjobb formáját kell nyújtani, ezért már idejében el kell kezdenünk a felkészítését:

- fizikailag

- pszichikailag



A madár fizikai állapota több szempontból kell, hogy kifogástalan legyen:

- esztétikum

- erőnlét

- immunrendszer



1. A madár fizikai felkészítése

1.1. Esztétikum

Madarunknak a kiállítás alkalmával a lehető tökéletesebb formában kell lenni, hogy minél jobban megközelítse a fajra/fajtára jellemző etalont, a standardot.

A harzer roller kanárik kivételével Magyarországon valamennyi madárnak küllemi bírálat van, melynek során a bírók pontozzák a madár tollazatát, mintázatát, színeit, méretét, tartását, stb.

Ezek a fizikai jellemzői a madárnak 50 %-ban a genetikai alaptól függnek, 50 %-ban pedig a gondozásuktól.

Mikor is kell egy madarat felkészíteni, hogy a kiállításra tökéletes formában legyen?

Ez már a szülők tartásánál, takarmányozásánál kezdődik! A madár a tojásban és élete első óráiban a szüleitől kapott sziktömlőben lévő tápanyagra van utalva, melynek összetétele, minősége a szülő táplálásától, gondozásától függ. Ebben a szakaszban meg végbe a kis madár életének legnagyobb fejlődése, gyakorlatilag 2 külön álló sejtecskéből fejlődik ki egy bonyolult élőlény.

A madár életének ez a szakasz olyan, mint a ház építésnél az alapozás, ha a ház jó alapra épül, akkor bízhatunk benne, hogy ellenáll majd a természet viszontagságainak, nem fog összedőlni és hosszú ideig állni fog. Ugyanígy a madaraknál is itt alapozzuk meg a további fejlődésüket, teljesítményüket, élettartamukat. Ezért fontos a szülők jó minőségű eledellel történő táplálása, a megfelelő vitamin és ásványi anyag ellátás biztosítása. Ebben az esetben tudják csak biztosítani a tojásban fejlődő utódjuk számára a biztos alapokat.

A kikelt kicsiknek szintén nagyon fontos a táplálása. A jó minőségű eledel, változatos táplálás, megfelelő kiegészítők, odafigyelés megtérül a madár minőségében, ne ezen spóroljunk!

A kiállításra történő felkészítés egy kritikus szakasza a vedlési időszak, a tollazat minősége, színezete, rajzolatának erőssége nagyban függ a vedlés alatti táplálástól. Törekedjünk a természetességre, de ha olyan madarunk van, melynek muszáj gyári színezőt adni, akkor figyeljünk nagyon az adagolásra, semmi esetre se adagoljuk túl.

A kiállítás előtti 1,5-2 hónapban a kiállításra szánt madarakat tartsuk lehetőség szerint egyenként, vagy kisebb csoportokban, nehogy kárt tegyenek egymás tollazatában.

Biztosítsunk számukra rendszeres, folyamatos fürdési lehetőséget, helyüket tartsuk tisztán, tolluk, lábuk minél kevesebbet szennyeződjön.

A tenyésztők egy része kiállítás előtt samponos fürdetést, kozmetikázást alkalmaz, ez mindenkinek a saját döntése, amire mindenképpen oda kell figyelni:

- ne legyen szennyezett a madár tollazata

- ne legyen szennyezett a lába és a gyűrűje

- a túlnőtt csőrt, vagy karmot vágjuk le

A lábat és a szaru részeket sokan be szokták kenni a kiállítás előtti héten néhány alkalommal babaolajjal, étolajjal, ez szép simává és fényessé teszi ezeket a részeket, az étolaj a madárban kárt nem tesz, viszont az utolsó napokban figyeljünk rá, hogy a tollazatot nehogy csatakossá tegye.

A kivedlett kiállításra szánt madárnál nagyon ügyeljünk a megfogására, nehogy kitépjük, vagy megtörjük a tollazatát.



1.2. Erőnlét

A madárnak a kiállítás alkalmával erőnlétben is a legjobb formáját kell hozni, ezért már a megelőző 1.5-2 hónapban figyeljünk oda rá, hogy milyen a fizikai állapota.

Ezt legjobban úgy tudjuk megvizsgálni, ha kézbe vesszük a madarat, és fizikális vizsgálatnak vetjük alá:

- megtapintjuk a mellcsontját, az nem lehet éles, 2 oldalán egyenletesen izmoltnak kell lennie, amennyiben éles és mellette az izomzat kevés, akkor madarunk sovány, utána kell járni az okainak, mely lehet takarmányozási hiba, vagy betegség

- következő lépésben fújjuk el a madár hasáról a tollat, mely ideális esetben szép, a fajnak megfelelő formájú, a tyúkalkatúak kivételével általában lapos, sem kidudorodó, sem beesett, nincsenek a bőr alatt zsírpárnák. Sem a sovány, sem a kövér madár nem tud ideális teljesítményt nyújtani, így a verseny idejére hozzuk formába őket.

- ha már kézbe vettük a madarat, ellenőrizhetjük az egyéb fizikai jellemzőit is: Érdemes meghallgatni a légzését (csípős fajoknál csak óvatosan ), nem hallunk-e kattogást, szörcsögést, sípolást a légvételkor. Érdemes ellenőrizni a kloáka környékét, nincs-e szennyeződés, hasmenés. Nem utolsó sorban ilyenkor érdemes ellenőrizni a lábakat, csőrt, szükség esetén kozmetikázni.

1.3. Immunrendszer

A kiállítás alkalmával nagyon sok helyről, sok madár kerül egy légtérbe, így gondoskodnunk kell róla, hogy madarunk immunrendszere tökéletesen működjön. Ezt általában a változatos táplálás, megfelelő vitamin és ásványi anyag ellátás segíti kialakulni. Mivel teljesen egészségesnek tűnő madarak is lehetnek kórokozók tünetmentes hordozói, ezért én hasznosnak tartom, hogy a kiállításon a madarak ivóvizébe adagoljunk almaecetet, vagy ezüstkolloidot (pl. Hema Argenta Columba), vagy más hasonló terméket.



2. Pszichikai felkészítés

2.1. Szoktassuk a madarat emberekhez

A kiállítás alkalmával rengeteg ember fordul meg a kalitkák, volierek körül és erre érdemes a madarakat felkészíteni. Ebben az időszakban érdemes megmutatni minden rokonnak, vendégnek, látogatónak a madarakat, azok menjenek közel hozzájuk, beszéljenek hozzájuk, nézegessék őket, hogy a madarak is hozzászokjanak, hogy idegen emberektől sem kell félni, riadozni.

A másik dolog, ami miatt ez fontos, mert a bíró csak olyan madarat tud értékelni, ami nyugodtan viselkedik, nem bújik el, nem töri magát, hanem természetes pózt vesz fel, így pontosan látszik a tartása, viselkedése, valamennyi testtája.

A kiállítás előtt kúra szerűen adott B vitamin komplex segíthet abban, hogy a madár nyugodtabb maradjon, de nem pótolja a gondos felkészítést.

2.2. Szoktassuk a madarat a kiállítási eszközökhöz

Ha egy nagy röpdéből kifogunk egy madarat és egy standard kiállítási kalitba, vagy kisebb kiállítási röpdébe helyezzük, az sokként érheti, így érdemes ehhez már előre hozzá szoktatni.

A kalitkás madarakat a kiállítás előtt 1,5-2 hónappal érdemes kisebb boxokban, egyenként elhelyezni, egyrészt, hogy szokják a kisebb helyet, másrészt ne tegyenek kárt egymás tollazatában.

Amennyiben van saját kiállítási eszközünk, az utolsó hónapban érdemes minden madarat néhány napra beköltöztetni egy-egy ilyenbe, hogy megszokják, illetve érdemes benne arrébb rakni őket, hogy a bírálatkor a felhordástól se pánikoljanak.

Ne feledjük: a kiállításon a legszebb madár is szerepelhet rosszul, ha ideges, fél és töri magát, így lehetetlenné teszi a bírálatot, de rosszabb esetben meg is sérülhet. Ezért fordítsunk kellő figyelmet a felkészítésükre.
Utolsó szerkesztés: 10 éve 9 hónapja Beküldte madarasz.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

A bírálat 10 éve 9 hónapja #697

  • Marcsi1
  • ( Admin )
  • Marcsi1 profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Hozzászólások: 197
  • Köszönetek száma: 2
  • Karma: 9
A madarak bírálata két féle módszerrel történhet:

- felhordásos módszer

- a bíró jár körbe és úgy bírálja le a madarakat



1. A bírálat ideális körülményei:

- Mind a madár, mind a bíró számára a legideálisabb, ha nyugodt körülmények között, a nyilvánosság kizárásával zajlik a bírálat. Ez azonban nem mindenhol kivitelezhető, egyesületünk rendezvénye ezért lett 3 napos, hogy megteremtsük a bírók számára a nyugodt körülményeket.

- Amelyik kategóriában lehetséges, célszerű a felhordásos bírálatot alkalmazni, mert így valamennyi madár azonos fényviszonyok között kerül a bíró elé, mivel nagyon sokat számít egy madárnál, hogy éppen jól megvilágított helyen, vagy árnyékban van-e, ezt a felhordásos bírálatnál kiküszöbölhetjük.

- Pártatlanság: ideális körülmények között a bíró nem tudja, nem tudhatja kinek a madarát bírálja, ezért fontos, hogy a bírálat előtt a tulajdonosok minden jelző gyűrűt és jelölést eltávolítsanak a madárról és a kalitkáról. Egyesületünknél felhordó, felíró minden kategóriában csak olyan lehet, aki adott kategóriában nem érintett, ha a bírálat egy teremben folyik, minden felhordó csak azzal a bíróval kommunikálhat, aki mellé kijelölték, ezzel is elkerülve még a lehetőségét is a bírálat befolyásolásának.

- Felhordónak célszerű olyan személyt kijelölni, aki ugyan nem érintett az adott kategóriában, de alapszinten felismeri a madarakat, ne a bírónak kelljen megmutatni, hogy hogy is néz ki mondjuk egy zebrapinty, vagy meg tudja különböztetni a melanin kanárit a lipochromtól.

- A bírókat minden esetben megkérjük, hogy pontosan töltsék ki a bírálati lapokat, a megjegyzés rovatba pedig írják be a kizárás indokát, a nagyobb hibákat, vagy éppen a madár kiemelkedő erősségét.

- A katalógus pontszámokkal készül, így a látogatók és kiállítók pontosan beazonosíthatják az egyes madarakat.

- A bírálati lapokat a kiállítás végén megkapják a kiállítók, így maguk is értékelhetik a madarukat a további tenyésztés szempontjai szerint.



2. Hogyan zajlik a bírálat?

2.1. Felhordásos bírálat

A madarak számára egy természetes fénnyel, illetve mesterséges fénnyel jól megvilágított helyen kihelyezünk egy asztalt, elé pedig a bíró számára egy kisebb asztalt és széket, ahol kényelmesen bírálhatja a madarakat.

Ezután a bíró közli a felhordóval, hogy az milyen rendszerben rakja elé a kalitokat, van aki egyenként bírál, van aki kollekcióban, de olyan is van, aki az azonos egzótákat, vagy azonos színváltozatú kanárikat egyszerre kéri kirakni és összehasonlításos bírálatot végett.

Amikor kért madár, vagy madarak az asztalra kerülnek, a felhordó a háttérbe húzódik és csendben várakozik, míg a bíró nem jelzi, hogy az adott madárral, vagy madarakkal végzett és azok visszahelyezhetők. A bírálat megtörténtét általában a kalitka feliratán jelzi a bíró, nehogy véletlen kimaradjon valamelyik madár a bírálatból.

Amikor az utolsó madár, vagy csoport is lekerült az asztalról, a felhordó körbe jár és leellenőrzi, hogy minden kalitkán rajta van-e a bírálat megtörténtét jelző jelölés. Amennyiben talál olyan kalitkát, amin nincs jel, akkor leellenőrzik, hogy a madár le lett-e bírálva, ez esetben pótolják a jelölést, ha kimaradt a bírálatból, akkor bírálatra kerül.

Amikor ténylegesen minden madár bírálata megtörtént a felhordó és a bíró kiválogatja azokat a bírálati lapokat, amin kiváló minősítés szerepel (min. 90 pontot elért a madár). A maradék lapokat még egyszer átforgatják, hogy abban bizonyosan nem maradt-e kiváló minősítésű madár, majd ezeket a lapokat félre teszik.

A bírálati lapok alapján a felhordó kiválasztja azokat a kalitokat, melyekben kiváló minősítésű madár található és ezeket újra felrakja a bíró elé. A bíráló ekkor összehasonlítja a kiváló minősítésű madarakat, meghatározza az első 3 helyezettet, valamint oda ítéli a különdíjakat, ha talál erre érdemes madarat.

Kollekcióknál hasonlóan zajlik a bírálat, csak ebben az esetben a kollekció 4 madarának a pontszámát összeadják és értékelik, hogy meg van-e a harmónia a kollekcióban és kapnak egy összpontszámot, itt értelem szerűen 4 x 90 pont a kiváló kollekció pontszáma, mely 360 pontot jelent, ebbe az összpontszámba nem csak a négy madár egyéni pontszáma számít bele, hanem a kollekció harmóniájára adott pontszámot is hozzáadják, már ha ilyet adott a bíró.

Felmerül a kérdés, hogy mi van abban az esetben, ha nincs 90 pontot elért madár a kategóriában?

Ebben az esetben szabályzatunk alapján akkor adjuk ki a kategóriában az első helyezést, ha van legalább 89 pontot elért madár, több azonos pontszámú versenyző esetén a helyezettek kiválasztása ugyanúgy zajlik, mint a kiváló minősítésű madarak esetén.

Amikor meg vannak a helyezések, ellenőrzésre kerülnek a gyűrűszámok, hogy valóban az e a madár tenyésztője, aki nevezte és a madár tényleg verseny korosztályba tartozik-e.



2.2. Nem felhordásos bírálat

Amikor a bírálat nem felhordásos módszerrel történik, a madarak a helyükön maradnak, a bíró megy oda hozzájuk és ott végzi el a bírálatot.

Értelem szerűen itt nehezebb az esélyes, kiváló minősítésű madarak összehasonlítása is, valamint az azonos fényviszonyok biztosítása is. Egyesületünk mindezért ezt a módszert kizárólag a röpdében elhelyezett madaraknál használja a fizikai korlátok miatt.

2.3 Milyen szempontok alapján bírálnak?

A mi kiállításunkon kizárólag küllemi bírálat folyik, minden madárnál általában a következő szempontokat nézik:

- tollazat: itt pontozzák a fajra jellemző színt, mintázatot, a toll minőségét, épségét, teljességét

- méret, alak, nagyság: ennél a szempontnál megnézik, hogy a madár mérete megfelel-e a fajnak/fajtának, milyen a tartása, megfelelőek-e a testtájak arányai

- összbenyomás: gyakorlatilag azt jelenti, hogy az adott madár egészében mennyire esztétikus

3. Tenyészszemle

A tenyészszemlére nevezett madarak szintén bírálatra kerülnek, ezeket a versenyre nevezett madarak után bírálják. Bírálatuk hasonlóan zajlik, mint a versenyzőké, azzal a különbséggel, hogy itt nincsenek helyezések, a kiváló madarak közül a bíró döntése alapján különdíjas választható. Itt elsődleges cél a madarak tenyészértékének megállapítása, ezért nem vonatkozik rájuk a versenyző madarak számára előírt szigorú követelményrendszer, így a jelzőket sem kell eltávolítani. A bírálati lapot ugyanúgy megkapják a kiállítók és a katalógusba is bekerülnek a pontszámok. Itt értelem szerűen gyűrű ellenőrzésre sem kerül sor, hiszen a zárt gyűrű megléte sem feltétel.



4. Bemutatóra nevezett madarak: ezeket a madarakat nem kéri bíráltatni a tulajdonosuk, értelem szerűen nem bíráltatjuk őket.
Utolsó szerkesztés: 10 éve 9 hónapja Beküldte madarasz.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
  • Oldal:
  • 1

Kereső


Login Form